Adjustable Handle: SS, M10 Thread, 25 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$94.40
/each
Earn 94 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M10 Thread, 25 mm Thre...
Item 3DGV3
$94.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Overall Height | 70.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M10 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Length | 25 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Mfr. Model # | K0124.210X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 70.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud