Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$98.85
/each
Earn 98 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 50 mm Threa...
Item 3DGU9
$98.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M8 |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Mfr. Model # | K0124.208X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud