Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 30 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$99.65
/each
Earn 99 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 30 mm Threa...
Item 3DGU7
$99.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2207 |
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 75.5 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M8 |
| Thread Length | 30 mm |
| Mfr. Model # | K0124.208X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 75.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud