Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 20 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$90.55
/each
Earn 90 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 20 mm Threa...
Item 3DGU5
$90.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 65 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Overall Height | 65.5 mm |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M8 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.208X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 65.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud