Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 15 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$94.25
/each
Earn 94 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 15 mm Threa...
Item 3DGU4
$94.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 15 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Overall Height | 60.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Size | M8 |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.208X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud