Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 60 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$101.25
/each
Earn 101 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 60 mm Threa...
Item 3DGU3
$101.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 105.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 60 mm |
| Thread Size | M6 |
| Mfr. Model # | K0124.206X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 105.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud