Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$99.05
/each
Earn 99 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 50 mm Threa...
Item 3DGU2
$99.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Length | 50 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Thread Size | M6 |
| Handle Length | 65 mm |
| Mfr. Model # | K0124.206X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud