Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 40 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$99.50
/each
Earn 99 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 40 mm Threa...
Item 3DGU1
$99.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 85.5 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M6 |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 40 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0124.206X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud