Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 25 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$97.65
/each
Earn 97 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 25 mm Threa...
Item 3DGT8
$97.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 65 mm |
| Overall Height | 70.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M6 |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.206X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 70.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud