Adjustable Handle: SS, 1/4"-20 Thread, 25 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$71.10
/each
Earn 71 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, 1/4"-20 Thread, 25 mm...
Item 3DGT2
$71.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 25 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Inch |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Handle Length | 40 mm |
| Overall Height | 59 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.1A2X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size 1/4 In.-20, Screw Length 25.00mm, Overall Height 59 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud