Group Lockout Box: Steel, Blue, 6 in x 8.9 in 3.5 in, Portable, Hinged, 40 Padlocks, English
In Stock
$105.90
/each
Earn 105 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Group Lockout Box: Steel, Blue, 6 in x 8.9 in...
Item 35XM04
$105.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1843 |
| Brand | BRADY |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Box Color | Blue |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Box Material | Steel |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Language_PIM | English |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Display Qty | 1 |
| Storage Protection Code | A |
| Combined for Recyclock | 45190 Blue |
| Language | English |
| Manufacturer Part Number | 45190 |
| Display Sell UOM | EA |
| Resistance Properties | Rust Resistant |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, OSHA, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| Overall Width | 8.9 in |
| Combined - Language | English Blue |
| Legend | Group Lock Box |
| Maximum Number of Padlocks | 40 |
| Lockout Box Brand | BRADY |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 281/1000 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Legend Type | Text |
| Overall Height | 6 in |
| Includes | Lockable Clasp |
| Mounting Location | Portable |
| Number of Key Hooks | 0 |
| Dimensions (H x W x D) | 6 in x 8.9 in 3.5 in |
| Door Opening Type | Hinged |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Box Material Finish | Powder Coated |
| Freight Class Code | 37 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Overall Depth | 3.5 in |
| Mfr. Model # | 45190 |
Description
Group Lockout Box, Heavy Duty Steel, Blue