Square End Mill, 0.75 in, Carbide
In Stock
$218.75
/each
Earn 218 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
YG-1 TOOL COMPANY Square End Mill, 0.75 in, Carbide
Item 33TP69
$218.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | YG-1 TOOL COMPANY |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Square |
| Flute Spacing | Fixed |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Measurement System | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 4 in |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Flute Type | Spiral |
| ISO Material Group | P |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Single End/Double End | Single |
| Length of Cut | 1-1/2 in, 1.5 in |
| Material Application | Steel |
| End Mill Application | Finishing |
| Shank Type - Machining | Straight |
| List Number | E5021 |
| Mfr. Model # | 07598TE |
| Country of Origin | South Korea (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Square End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 1.5 in, Overall Length 4 in, Shank Dia. 3/4 in, Neck Dia. Not Applicable