Sq. End Mill, Single End, Carb, 27/64"
In Stock
$108.50
/each
Earn 108 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Sq. End Mill, Single End, Carb, 27/64"
Item 33GK91
$108.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Length of Cut | 0.875 in, 7/8 in |
| ISO Material Group | P, K |
| Number of Flutes | 4 |
| Material Application | Steel, Cast Iron |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Shank Dia. | 7/16 in |
| Measurement System | Inch |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| End Mill Style | Square |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Spacing | Fixed |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Single End/Double End | Single |
| Milling Diameter | 0.421875 in, 27/64 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Number | CEM-SE-4-TA |
| Material - Machining | Carbide |
| Mfr. Model # | C81885 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Square End Mill, 0.421875 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Length of Cut 0.875 in, Overall Length 2 1/2 in, Shank Dia. 7/16 in, Neck Dia. Not Applicable