Sq. End Mill, Single End, Carb, 9/64"
In Stock
$34.30
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Sq. End Mill, Single End, Carb, 9/64"
Item 33GH94
$34.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Flute Spacing | Fixed |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | TiAlN |
| ISO Material Group | P, K |
| Milling Diameter | 9/64 in, 0.140625 in |
| Overall Length | 2 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 3/16 in |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 9/16 in, 0.5625 in |
| Material Application | Steel, Cast Iron |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Style | Square |
| List Number | CEM-SE-2-TA |
| End Mill Application | Finishing |
| Measurement System | Inch |
| Number of Flutes | 2 |
| Mfr. Model # | C81014 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Square End Mill, 0.140625 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Length of Cut 0.5625 in, Overall Length 2 in, Shank Dia. 3/16 in, Neck Dia. Not Applicable