Sleeve Label: 1/2 in x 1/2 in, Polyolefin, Yellow (Matte), For 1 AWG to 6 AWG Wire Gauge
In Stock
$1,907.00
/each
Earn 1907 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Sleeve Label: 1/2 in x 1/2 in, Polyolefin, Ye...
Item 31DX23
$1,907.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| For Wire Diameter | 0.19 in to 0.45 in |
| Compatible Mfr Part Number | R6600 |
| Label Color | Yellow |
| Label Width | 1/2 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Printer Series Compatibility | THT, BBP72, i7100 |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA43 |
| Label Material | Polyolefin |
| Label Height | 1/2 in |
| For Wire Gauge | 1 AWG to 6 AWG |
| Mfr. Model # | DR-500-2-YL-4 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Sleeve Label, Adhesive Material Not Applicable, Adhesive Properties Non-Adhesive, Material Properties Heat-Shrinkable, Label Material Polyolefin, Label Color Yellow, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Width 1/2 in, Number of Labels Included 2,000, Compatible Mfr Part Number R6600, Compatible Grainger Part Number 30DA43, Recommended Ribbon R6600, Printer Series Compatibility BBP72, i7100, THT, Maximum Wire Diameter 0.45 in, Minimum Wire Diameter 0.19 in, Indoor/Outdoor Usage Outdoor