Pre-Cut Label Stock Roll: 7/16 in x 1/2 in, 7/16 in, Polyimide, White (Matte), -94°F to 572°F
In Stock
$1,566.00
/each
Earn 1566 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 7/16 in x 1/2 in, 7...
Item 30EA13
$1,566.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Material | Polyimide |
| Label Width | 1/2 in |
| Roll Length | 7/16 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 2TYR2, 22NA74 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Color | White |
| Compatible Mfr Part Number | IP-R6002, R6002 |
| Label Height | 7/16 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Printer Series Compatibility | BBP11, IP Series, i5100, THT, BBP81, A8500, i7100 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Mfr. Model # | THT-12-719-10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 22NA74, 2TYR2, Compatible Mfr Part Number IP-R6002, R6002, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 7/16 in, Label Material Polyimide, Label Width 1/2 in, Labels per Roll 10,000, Printer Series Compatibility A8500, BBP11, BBP81, i5100, i7100, IP Series, THT, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive, Material Series B-719, Recommended Ribbon IP-R6002, R6002