Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1/2 in, Metalized Polyester, Halogen-Free/Metal Detectable
In Stock
$667.00
/each
Earn 667 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1/2...
Item 30DW86
$667.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA30 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Mfr Part Number | R4313 |
| Roll Length | 1/2 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Height | 1/2 in |
| Label Thickness | 0.0044 in |
| Label Material | Metalized Polyester |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Width | 1 in |
| Label Color | Gray |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, THT |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Mfr. Model # | THT-5-428-5-SC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA30, Compatible Mfr Part Number R4313, Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Material Metalized Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 5,000, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, THT, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Halogen-Free, Metal Detectable, Material Series B-428, Recommended Ribbon R4313