Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 3 in, 1 in, Metalized Polyester, Halogen-Free/Metal Detectable
In Stock
$595.50
/each
Earn 595 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 3 in, 1 in,...
Item 30DW72
$595.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA30 |
| Label Height | 1 in |
| Label Color | Gray |
| Label Material | Metalized Polyester |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, THT |
| Label Thickness | 0.0044 in |
| Compatible Mfr Part Number | R4313 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Roll Length | 1 in |
| Label Width | 3 in |
| Mfr. Model # | THT-18-428-1.5-SC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA30, Compatible Mfr Part Number R4313, Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 1 in, Label Material Metalized Polyester, Label Width 3 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, THT, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Halogen-Free, Metal Detectable, Material Series B-428, Recommended Ribbon R4313