Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 2 in, 3 13/64 in x 1 in, Metalized Polyester, Metal Detectable
In Stock
$621.00
/each
Earn 621 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 2 in, 3 13/6...
Item 30DW52
$621.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Properties | Metal Detectable |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Roll Width | 3-13/64 in |
| Compatible Mfr Part Number | IP-R6002, R6002 |
| Roll Length | 1 in |
| Label Width | 2 in |
| Label Color | Silver |
| Label Height | 1 in |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, IP Series, i5100, THT, BBP81, i7100 |
| Label Material | Metalized Polyester |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 2TYR2, 22NA74 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Thickness | 0.0027 in |
| Mfr. Model # | THT-18-435-3 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 22NA74, 2TYR2, Compatible Mfr Part Number IP-R6002, R6002, Label Color Silver, Label Finish Gloss, Label Height 1 in, Label Material Metalized Polyester, Label Width 2 in, Labels per Roll 3,000, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, BBP81, i5100, i7100, IP Series, THT, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Metal Detectable, Material Series B-435