Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 3 in, 1 in, Polyester, Autoclavable/Halogen-Free, Clear
In Stock
$415.25
/each
Earn 415 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 3 in, 1 in,...
Item 30DW09
$415.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA29 |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, THT |
| Compatible Mfr Part Number | R6013 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Width | 3 in |
| Label Material | Polyester |
| Label Thickness | 0.003 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Height | 1 in |
| Roll Length | 1 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Color | Clear |
| Mfr. Model # | THT-18-430-1.5-SC |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA29, Compatible Mfr Part Number R6013, Label Color Clear, Label Finish Gloss, Label Height 1 in, Label Material Polyester, Label Width 3 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, THT, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free, Material Series B-430, Recommended Ribbon R6013