Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 3 in, 1 in, Polyester, Halogen-Free, White, 1, 500 Labels per Roll
In Stock
$433.75
/each
Earn 433 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 3 in, 1 in,...
Item 30DW08
$433.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Color | White |
| Label Width | 3 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA29 |
| Label Material | Polyester |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, THT |
| Label Height | 1 in |
| Roll Length | 1 in |
| Adhesive Material | Rubber |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Thickness | 0.004 in |
| Compatible Mfr Part Number | R6013 |
| Material Properties | Halogen-Free |
| Mfr. Model # | THT-18-483-1.5-SC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA29, Compatible Mfr Part Number R6013, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1 in, Label Material Polyester, Label Width 3 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, THT, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Halogen-Free, Material Series B-483A, Recommended Ribbon R6013