Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 2 in, 1 in, Metalized Polyester, Metal Detectable, Silver
In Stock
$454.25
/each
Earn 454 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 2 in, 1 in,...
Item 30DV61
$454.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Material Properties | Metal Detectable |
| Compatible Mfr Part Number | IP-R6000, R6005 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Roll Length | 1 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Printer Series Compatibility | THT, BBP81, i7100 |
| Label Color | Silver |
| Compatible Grainger Part Number | 2TYR1, 33VG41 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Width | 2 in |
| Label Material | Metalized Polyester |
| Label Thickness | 0.0027 in |
| Label Height | 1 in |
| Mfr. Model # | THT-17-435-3 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 2TYR1, 33VG41, Compatible Mfr Part Number IP-R6000, R6005, Label Color Silver, Label Finish Gloss, Label Height 1 in, Label Material Metalized Polyester, Label Width 2 in, Labels per Roll 3,000, Printer Series Compatibility BBP81, i7100, THT, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Metal Detectable, Material Series B-435, Recommended Ribbon IP-R6000, R6005