Pre-Cut Label Stock Roll: 7/16 in x 1/2 in, 7/16 in, Polyester, White (Gloss), -40°F to 248°F
In Stock
$394.00
/each
Earn 394 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 7/16 in x 1/2 in, 7...
Item 30DV55
$394.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 2TYR2, 30DA44 |
| Printer Series Compatibility | BBP11, IP Series, i5100, THT, BBP81, i7100 |
| Label Height | 7/16 in |
| Label Material | Polyester |
| Label Width | 1/2 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | IP-R6002, R6002 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Color | White |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive |
| Roll Length | 7/16 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Mfr. Model # | THT-12-473-10 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 2TYR2, 30DA44, Compatible Mfr Part Number IP-R6002, R6002, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 7/16 in, Label Material Polyester, Label Width 1/2 in, Labels per Roll 10,000, Printer Series Compatibility BBP11, BBP81, i5100, i7100, IP Series, THT, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive, Material Series B-473, Recommended Ribbon IP-R6002, R6002