Work Table: Fixed Ht, Stainless Steel, 48 in x 30 in, 600 lb Overall Load Capacity
In Stock
$615.50
/each
Earn 615 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
APPROVED VENDOR Work Table: Fixed Ht, Stainless Steel, 48 in...
Item 2KRE1
$615.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1273 |
| Brand | APPROVED VENDOR |
| Overall Height Range | 34-1/2 in |
| Overall Load Capacity | 600 lb |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth | 30 in |
| Unit Type | Not Expandable or Modular |
| Top Metal Material Gauge | 16 ga |
| Top Material | Stainless Steel |
| Height Adjustability | Fixed Height |
| Assembly | Unassembled |
| Color | Gray |
| Edge Shape | Square |
| Overall Width | 48 in |
| Number of Drawers | 0 |
| Frame Material | Steel |
| Overall Height | 34-1/2 in |
| Mfr. Model # | 2KRE1 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 56111902 |
Description
Work Table, Height Adjustability Fixed Height, Number of Shelves 0, Assembly Unassembled, Back Stop Height Not Applicable, Color Gray, Edge Shape Square, Features Lower Shelf is Adjustable, Frame Material Steel, Frame Material Finish Galvanized, Height Adjustment Increments Not Applicable, Included Components No Additional Components, Includes Adjustable Bullet Foot, Flat Top and Galvanized Tubular Base, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable