Standard Capacity Pleated Filter: MERV 9, For Use With 2HNT7
In Stock
$108.60
/each
Earn 108 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Standard Capacity Pleated Filter: MERV 9, For...
Item 2HNU1
$108.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DAYTON |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Overall Height | 1.8 in |
| Filter Type | Reusable Pleated Filter |
| Overall Depth | 12 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Filter MERV Rating | 9 |
| Storage Protection Code | A |
| Filter Area | 9 sq ft |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Compatible Extractor Manufacturer Part Number | 2HNT7 |
| Filter Micron Rating | 1 micron |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Overall Width | 12 in |
| Filter Media | Polyester |
| Manufacturer Part Number | 2HNU1 |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Freight Class Code | 15 |
| Filter Efficiency | 45 % |
| Mfr. Model # | 2HNU1 |
Description
Standard Capacity Pleated Filter, MERV 9