Plug Lockout: For 1 in Max Cord Dia, For 3 in Max Plug Dia, For 2-Prong/3-Prong Plug Type, Red
In Stock
$40.00
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Lockout: For 1 in Max Cord Dia, For 3 in...
Item 2AF60
$40.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1839 |
| Brand | BRADY |
| Manufacturer Part Number | 65675 |
| Language | English |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Maximum Number of Padlocks | 4 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Lockout Color | Red |
| For Maximum Cord Diameter | 1 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Lockout Material | Polypropylene |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 9/25 in |
| For Maximum Plug Diameter | 3 in |
| For Maximum Plug Length | 6.69 in |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Remove |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Maximum Temperature | 176 Degrees F |
| California Prop 65 Cancer | N |
| For Voltage | 220/550V AC |
| Plug Lockout Type | Electrical Plug Lockouts |
| Display Sell UOM | EA |
| Overall Length | 2.99 in |
| Lockout Type | Plug |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Standards | UL 94-HB |
| Overall Width | 7 in |
| Overall Height | 4.61 in |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Encasing Lockout | Yes |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Storage Protection Code | A |
| Display Qty | 1 |
| For Plug Type | 2-Prong, 3-Prong |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Freight Class Code | 37 |
| Header | Danger |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Mfr. Model # | 65675 |
Description
Plug Lockout, Red, 9/16In Shackle Dia.