Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 3/8 in, Metalized Polyester, Halogen-Free/Metal Detectable
In Stock
$841.00
/each
Earn 841 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 3/8...
Item 22MY35
$841.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Height | 3/8 in |
| Roll Length | 3/8 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Compatible Mfr Part Number | IP-R4307, R4301 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Thickness | 0.0044 in |
| Label Width | 1 in |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA31, 2TYP9 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Color | Gray |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, i5100, BBP81, i7100 |
| Label Material | Metalized Polyester |
| Mfr. Model # | THT-3-428-10 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 2TYP9, 30DA31, Compatible Mfr Part Number IP-R4307, R4301, Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 3/8 in, Label Material Metalized Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 10,000, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, BBP81, i5100, i7100, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Halogen-Free, Metal Detectable, Material Series B-428