Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in Label Ht, 1 in Label Wd, 1/2 in Roll Lg, Autoclavable Polyester
In Stock
$482.00
/each
Earn 482 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in Label Ht, 1...
Item 22MX87
$482.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 355 |
| Brand | BRADY |
| Compatible Mfr Part Number | IP-R6002, R6002 |
| Label Material | Polyester |
| Roll Length | 1/2 in |
| Label Height | 1/2 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Width | 1 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 2TYR2, 22NA74 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, i5100, BBP81, i7100 |
| Label Color | Clear |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -94 Degrees F - 212 Degrees F |
| Mfr. Model # | THT-39-430-10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 22NA74, 2TYR2, Compatible Mfr Part Number IP-R6002, R6002, Label Color Clear, Label Finish Gloss, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 10,000, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, BBP81, i5100, i7100, Vial/Tube Size 2.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free, Material Series B-430