Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 3/4 in x 1 1/2 in, 3/4 in, Cryogenic Autoclavable Nylon, White
In Stock
$275.75
/each
Earn 275 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 3/4 in x...
Item 21U455
$275.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 354 |
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 6XGZ2 |
| Label Material | Nylon |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Printer Series Compatibility | BBP33, i3300 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | B30-R4300 |
| Label Height | 3/4 in |
| Label Color | White |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Roll Length | 3/4 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Shape | Rectangle |
| Mfr. Model # | B33-136-499 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121611 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 6XGZ2, Compatible Mfr Part Number B30-R4300, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 3/4 in, Label Material Nylon, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP33, i3300, Vial/Tube Size 50.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Halogen-Free, Material Series B-499, Recommended Ribbon B30-R4300