Pre-Cut Label Stock Roll: 1 7/16 in Label Ht, 51/64 in Label Wd, 1 7/16 in Roll Lg, White
In Stock
$522.00
/each
Earn 522 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 7/16 in Label Ht,...
Item 21U454
$522.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 6XGZ4 |
| Label Width | 51/64 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Printer Series Compatibility | BBP33, i3300 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Material | Nylon |
| Label Color | White |
| Label Height | 1-7/16 in |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -40 Degrees F - 194 Degrees F |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Compatible Mfr Part Number | B30-R6000 |
| Roll Length | 1-7/16 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Mfr. Model # | B33-165-499 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121611 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 6XGZ4, Compatible Mfr Part Number B30-R6000, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1 7/16 in, Label Material Nylon, Label Width 51/64 in, Labels per Roll 2,500, Printer Series Compatibility BBP33, i3300, Vial/Tube Size 50.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Halogen-Free, Material Series B-499, Recommended Ribbon B30-R6000