Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1/2 in, Polyester, Metal Detectable, Gray
In Stock
$437.75
/each
Earn 437 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1/2...
Item 21U405
$437.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Height | 1/2 in |
| Label Thickness | 0.0053 in |
| Adhesive Material | Rubber |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Length | 1/2 in |
| Label Width | 1 in |
| Material Properties | Metal Detectable |
| Printer Series Compatibility | BBP33, i3300 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Material | Polyester |
| Compatible Grainger Part Number | 6XGZ2 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Compatible Mfr Part Number | B30-R4300 |
| Label Color | Gray |
| Mfr. Model # | B33-5-486 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121611 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 6XGZ2, Compatible Mfr Part Number B30-R4300, Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 5,000, Printer Series Compatibility BBP33, i3300, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Metal Detectable, Material Series B-486B, Recommended Ribbon B30-R4300