Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in Label Ht, 3 in Label Wd, 1 in Roll Lg, Autoclavable Polyester, Clear
In Stock
$308.25
/each
Earn 308 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in Label Ht, 3 in...
Item 21U361
$308.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Color | Clear |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -94 Degrees F - 212 Degrees F |
| Label Width | 3 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Length | 1 in |
| Label Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Height | 1 in |
| Compatible Mfr Part Number | B30-R6000 |
| Compatible Grainger Part Number | 6XGZ4 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Printer Series Compatibility | BBP33, i3300 |
| Mfr. Model # | B33-18-430 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121611 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 6XGZ4, Compatible Mfr Part Number B30-R6000, Label Color Clear, Label Finish Gloss, Label Height 1 in, Label Material Polyester, Label Width 3 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP33, i3300, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free, Material Series B-430, Recommended Ribbon B30-R6000