Shop Vacuum, 9 gal., Plastic, 101 cfm
In Stock
$751.00
/each
Earn 751 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum, 9 gal., Plastic, 101 cfm
Item 20X605
$751.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1508 |
| Brand | DAYTON |
| Filter Included | Standard |
| Hose Length | 10 ft |
| Tank Size | 9 gal |
| Vacuum Hose Dia. | 1 in |
| Number of Motor Stages | 2 |
| Cord Length | 25 ft |
| Peak Horsepower | 1-1/2 hp |
| Tank Material | Plastic |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Voltage | 120V AC |
| Current | 7.5 A |
| Mfr. Model # | MV-900-0GEV |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 47121604 |
Description
Shop Vacuum, Vacuum Power Source Corded, Filter Efficiency Not Applicable, Vacuum Filtration Type Standard, Vacuum Pickup Type Wet/Dry, Vacuum Air Flow 101 cfm, Static Pressure 87 in, Sound Level 57 dB, Tank Material Plastic, Tank Size 9 gal, Tank Dry Capacity 16 gal, Tank Wet Capacity 6 gal, Vacuum Collection Type Bag, Motor Efficiency Type Not Applicable, Number of Motor Stages 2, Peak Horsepower 1 1/2 hp, Power 900 W, Current 7.5 A, Frequency 60 Hz, Voltage 120V AC, Height 22 in, Length 14 in