Number Label: 500, 2 1/2 in Character Ht, 4 3/4 in Character Wd, Retroreflective Sheeting, Gothic
In Stock
$165.25
/each
Earn 165 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Number Label: 500, 2 1/2 in Character Ht, 4 3...
Item 20TC20
$165.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Mounting Type | Adhesive |
| Material | Retroreflective Sheeting |
| Resistance Properties | Abrasion-Resistant, Chemical-Resistant, Weather-Resistant |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Adhesive Type | Permanent Adhesive |
| Overall Width | 4-3/4 in |
| Die Cut | Yes |
| Storage Protection Code | A |
| Overall Height | 2-7/8 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Standards | UNSPSC 55121721, Compliant with Directive 2011/65/EU |
| Background Color | Black |
| Character Color Gradient | Solid Color |
| Freight Class Code | 37 |
| Includes | (25) Cards |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Application | KVA Marking |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Characters Included | 500 |
| Embossed | No |
| Number of Pieces | 25 |
| Retroreflective Grade | Engineer-Grade Retroreflective |
| Character Type | Numbers |
| Character Width | 4-3/4 in |
| Visibility | Glow-in-the-Dark, Reflective |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Font | Gothic |
| Character Color | Yellow |
| Manufacturer Part Number | 50020 |
| Self-Spacing/Aligning | No |
| Character Height | 2-1/2 in |
| Letter Casing | Uppercase |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Mfr. Model # | 50020 |
Description
NumberLabel, 2-7/8inH, 4-3/4inW, PK25