Number Label: 100, 2 1/2 in Character Ht, 4 3/4 in Character Wd, Retroreflective Sheeting, Gothic
In Stock
$151.00
/each
Earn 151 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Number Label: 100, 2 1/2 in Character Ht, 4 3...
Item 20TC17
$151.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Character Height | 2-1/2 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Material | Retroreflective Sheeting |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Retroreflective Grade | Engineer-Grade Retroreflective |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Overall Height | 4-3/4 in |
| Application | KVA Marking |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Standards | Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Includes | (25) Labels |
| Characters Included | 100 |
| Background Color | White |
| Number of Pieces | 25 |
| Font | Gothic |
| Adhesive Type | Permanent Adhesive |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Self-Spacing/Aligning | No |
| Freight Class Code | 37 |
| Letter Casing | Uppercase |
| Character Type | Numbers |
| Visibility | Reflective |
| Manufacturer Part Number | 50017 |
| Character Width | 4-3/4 in |
| Character Color | Black |
| Resistance Properties | Abrasion-Resistant, Chemical-Resistant, Weather-Resistant |
| Overall Width | 3 in |
| Storage Protection Code | A |
| Embossed | No |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Character Color Gradient | Solid Color |
| Die Cut | Yes |
| Mounting Type | Adhesive |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Mfr. Model # | 50017 |
Description
NumberLabel, Polyester, 4-3/4inH, 3inW, PK25