Gas Cylinder Lockout: For 3 1/2 in Valve Wheel Dia, For 1 1/2 in Max Valve Stem Dia
In Stock
$36.90
/each
Earn 36 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Gas Cylinder Lockout: For 3 1/2 in Valve Whee...
Item 1FYT7
$36.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1842 |
| Brand | BRADY |
| Lockout Material | Polypropylene |
| Display Qty | 1 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Includes | (1) Lockout Device |
| Outside Diameter | 3.47 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Storage Protection Code | A |
| Display Sell UOM | EA |
| For Valve Wheel Diameter | 3-1/2 in |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Lockout Color | Red |
| Lockout Type | Gas Cylinder Lockouts |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| Maximum Temperature | 176 Degrees F |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Manufacturer Part Number | LM023E |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 17/50 in |
| For Maximum Valve Stem Diameter | 1-1/2 in |
| Freight Class Code | 37 |
| Overall Height | 6.25 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Mfr. Model # | LM023E |
Description
Gas Cylinder Lockout, 6 L x 3-1/2 In