Group Lockout Box: Steel, Red, 6 in x 8.9 in 3.5 in, Portable, Hinged, 13 Padlocks, English
In Stock
$112.55
/each
Earn 112 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Group Lockout Box: Steel, Red, 6 in x 8.9 in...
Item 1D677
$112.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1843 |
| Brand | BRADY |
| Language | English |
| Overall Width | 8.9 in |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Display Sell UOM | EA |
| Includes | Lockable Clasp |
| Box Color | Red |
| Legend Type | Text |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Overall Height | 6 in |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, OSHA, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| Mounting Location | Portable |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Door Opening Type | Hinged |
| Language_PIM | English |
| Number of Key Hooks | 0 |
| Box Material Finish | Powder Coated |
| Legend | Group Lock Box |
| Display Qty | 1 |
| Lockout Box Brand | BRADY |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Box Material | Steel |
| Maximum Number of Padlocks | 13 |
| Overall Depth | 3.5 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Dimensions (H x W x D) | 6 in x 8.9 in 3.5 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Freight Class Code | 37 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Combined - Language | English Red |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Manufacturer Part Number | 65699 |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 281/1000 in |
| Combined for Recyclock | 65699 Red |
| Storage Protection Code | A |
| Mfr. Model # | 65699 |
Description
Group Lockout Box, 13 Locks Max, Red