Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1/2 in x 1 in, 1/2 in, Cryogenic Autoclavable Polypropylene
In Stock
$249.00
/each
Earn 249 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1/2 in x...
Item 18DU48
$249.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Height | 1/2 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | IP-R6406, R6406 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Width | 1 in |
| Label Color | White |
| Roll Length | 1/2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA32, 30CZ89 |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Printer Series Compatibility | IP Series, i5100, THT, BBP81, i7100 |
| Label Material | Polypropylene |
| Mfr. Model # | THT-59-7425-2 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30CZ89, 30DA32, Compatible Mfr Part Number IP-R6406, R6406, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Material Polypropylene, Label Width 1 in, Labels per Roll 2,000, Printer Series Compatibility BBP81, i5100, i7100, IP Series, THT, Vial/Tube Size 2.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Material Series B-7425