Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in Label Ht, 1 in Label Wd, 1/2 in Roll Lg, White
In Stock
$454.75
/each
Earn 454 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in Label Ht, 1...
Item 18DJ74
$454.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Width | 1 in |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, IP Series, i5100, THT, BBP81, i7100 |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Material | Polyester |
| Compatible Grainger Part Number | 22NA87, 2TYP9 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Height | 1/2 in |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Roll Length | 1/2 in |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -40 Degrees F - 293 Degrees F |
| Roll Width | 3-11/32 in |
| Label Color | White |
| Compatible Mfr Part Number | IP-R4307, R4307 |
| Mfr. Model # | THT-5-488-10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 22NA87, 2TYP9, Compatible Mfr Part Number IP-R4307, R4307, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 10,000, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, BBP81, i5100, i7100, IP Series, THT, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Material Series B-488