Step Up/Step Down Voltage Converter: 3 kVA Power Rating, Single Phase, 50/60 Hz, 4 Outlets
In Stock
$430.50
/each
Earn 430 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Step Up/Step Down Voltage Converter: 3 kVA Po...
Item 16V988
$430.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 201 |
| Brand | DAYTON |
| Sub-brand | Dayton |
| CEC Title 20 Part Number Registered in MAEDBS? | N |
| Power Rating | 3 kVA |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Freight Class Code | 2 |
| Storage Protection Code | A |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Protective Device | None |
| Circuit or Fuse Rating | 25 A |
| Overall Depth | 10.75 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Voltage Conversion | 220 to 110V AC, 110 to 220V AC |
| Color | Black |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| CEC Title 20 Regulated Product? | N |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Overall Height | 9 in |
| CEC Title 20 Compliant? | N |
| Enclosure Material | Metal |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Manufacturer Part Number | 16V988 |
| Overall Width | 9.75 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Phase | Single |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Number of Outlets | 4 |
| Mfr. Model # | 16V988 |
Description
Step Up/Down Voltage Converter, 3kVA