Step Up/Step Down Voltage Converter: 500 VA Power Rating, Single Phase, 50/60 Hz, 2 Outlets
In Stock
$139.35
/each
Earn 139 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Step Up/Step Down Voltage Converter: 500 VA P...
Item 16V986
$139.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 201 |
| Brand | DAYTON |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Protective Device | None |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Voltage Conversion | 220 to 110V AC, 110 to 220V AC |
| Enclosure Material | Metal |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| CEC Title 20 Compliant? | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Overall Width | 4.75 in |
| Circuit or Fuse Rating | 5 A |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Sub-brand | Dayton |
| CEC Title 20 Part Number Registered in MAEDBS? | N |
| Storage Protection Code | A |
| CEC Title 20 Regulated Product? | N |
| Manufacturer Part Number | 16V986 |
| Freight Class Code | 2 |
| Overall Height | 5.5 in |
| Phase | Single |
| Color | Black |
| Overall Depth | 4.75 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Number of Outlets | 2 |
| Power Rating | 500 VA |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Mfr. Model # | 16V986 |
Description
Step Up/Down Voltage Converter, 500VA