Sq. End Mill, Single End, Carb, 1"
In Stock
$515.00
/each
Earn 515 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Sq. End Mill, Single End, Carb, 1"
Item 16G218
$515.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Milling Diameter | 1 in |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Dia. | 1 in |
| Finish - Machining | Uncoated |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 5 in |
| ISO Material Group | S, P, M, K |
| Length of Cut | 2-1/2 in, 2.5 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Single End/Double End | Single |
| Measurement System | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| End Mill Style | Square |
| Mfr. Model # | EMS-001-3 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Square End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Weldon Flat, Length of Cut 2.5 in, Overall Length 5 in, Shank Dia. 1 in, Neck Dia. Not Applicable