Sq. End Mill, Single End, Carb, 1.00mm
In Stock
$38.35
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Sq. End Mill, Single End, Carb, 1.00mm
Item 16E646
$38.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Material Application | Nickel, Tool and Die Steel, Titanium, Steel, Hardened Steel, Stainless Steel |
| Single End/Double End | Single |
| ISO Material Group | H, S, P, M |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Milling Diameter | 1 mm |
| Length of Cut | 4 mm |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| End Mill Style | Square |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 4 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Measurement System | Metric |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Overall Length | 50 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Mfr. Model # | AEMM-010-4X |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Square End Mill, 1 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Length of Cut 4 mm, Overall Length 50 mm, Shank Dia. 4 mm, Neck Dia. Not Applicable