Locking Cylinder Cap, Course Thread: For 3 7/8 in Neck Ring Dia, For Low Pressure Type, Coarse
In Stock
$299.50
/each
Earn 299 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Locking Cylinder Cap, Course Thread: For 3 7/...
Item 15Y658
$299.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1842 |
| Brand | BRADY |
| Storage Protection Code | A |
| Lockout Type | Gas Cylinder Transport Lockout Devices |
| Minimum Temperature | -31 Degrees F |
| Display Qty | 1 |
| Includes | (1) Brass Padlock, (3) Keys, (1) Lockout Device |
| Overall Height | 9.962 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Standards | DOT |
| For Thread Type | Coarse |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/8 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Manufacturer Part Number | 95139 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Freight Class Code | 37 |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Lockout Color | Yellow |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Maximum Temperature | 203 Degrees F |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| For Neck Ring Diameter | 3-7/8 in |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Outside Diameter | 3.858 in |
| For Pressure Type | Low |
| Lockout Material | Steel |
| Overall Width | 54 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Mfr. Model # | 95139 |
Description
Locking Cylinder Cap, Corse, 9-31/32" x 5"