Sq. End Mill, Single End, Carb, 0.50mm
In Stock
$35.10
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Sq. End Mill, Single End, Carb, 0.50mm
Item 14K542
$35.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| ISO Material Group | S, P, M |
| Material - Machining | Carbide |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Dia. | 3 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 1.5 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Milling Diameter | 0.5 mm |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Style | Square |
| Overall Length | 38 mm |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Application | Finishing |
| Mfr. Model # | RMEM-005-2 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Square End Mill, 0.5 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 1.5 mm, Overall Length 38 mm, Shank Dia. 3 mm