Sq. End Mill, Single End, Carb, 1.00mm
In Stock
$28.10
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Sq. End Mill, Single End, Carb, 1.00mm
Item 14G051
$28.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Style | Square |
| Milling Diameter | 1 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Overall Length | 38 mm |
| ISO Material Group | H, P, M, K |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Dia. | 3 mm |
| Length of Cut | 3 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Mfr. Model # | GEMM-010-4 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Square End Mill, 1 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 3 mm, Overall Length 38 mm, Shank Dia. 3 mm, Neck Dia. Not Applicable