Floor Marking Tape: T, Solid, Yellow, No Legend, 2 in x 5 in, 8 mil Tape Thick, Brady®, ToughStripe®
In Stock
$61.00
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Floor Marking Tape: T, Solid, Yellow, No Lege...
Item 12D524
$61.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Freight Class Code | 45 |
| Maximum Tape Performance Temperature | 130 Degrees F |
| Tape Pattern | Solid |
| Retroreflective Grade | Non-Reflective |
| Imperial Tape Width | 2 in |
| Tape Resistance Properties | Abrasion-Resistant |
| Storage Protection Code | A |
| Floor Marking Tape Shape | T |
| Package Quantity | 20 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Tape Thickness | 8 mil |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Tape Color | Yellow |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Tape Finish | Gloss |
| Standards | ANSI A1264.2-2006, ASTM/ANSI F1679, OSHA 29 CFR 1910.22 |
| Imperial Tape Length | 5 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Display Sell UOM | PK |
| Tape Adhesive Material | Rubber |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Imperial Tape WxL | 2 in x 5 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Sub-Brand | ToughStripe(R) |
| Product Form | T |
| Fluorescent | No |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Brand-Sub Brand | Brady(R) ToughStripe(R) |
| Glow In The Dark | No |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Liner Included | Yes |
| Adhesion to Steel | 158 oz/in |
| Series | B-514 |
| Display Qty | 20 |
| Specifications Met | OSHA, ASTM, ANSI |
| Tape Brand | Brady(R) |
| Minimum Tape Performance Temperature | 0 Degrees F |
| Legend | No Legend |
| Tape Backing Material | Polyester |
| Environment | Indoor Only |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Tape Adhesive Format | Single-Sided |
| Mfr. Model # | 104439 |
Description
Floor Tape, Yellow, 2 inx5 in, T, PK20