Floor Marking Tape: L, Solid, White, No Legend, 2 in x 5 in, 8 mil Tape Thick, Brady®, ToughStripe®
In Stock
$64.35
/each
Earn 64 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Floor Marking Tape: L, Solid, White, No Legen...
Item 11Z162
$64.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1810 |
| Brand | BRADY |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Glow In The Dark | No |
| Imperial Tape Width | 2 in |
| Series | B-514 |
| Fluorescent | No |
| Display Sell UOM | PK |
| Tape Pattern | Solid |
| Floor Marking Tape Shape | L |
| Brand-Sub Brand | Brady(R) ToughStripe(R) |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Imperial Tape WxL | 2 in x 5 in |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Specifications Met | OSHA, ASTM, ANSI |
| Environment | Indoor Only |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Liner Included | Yes |
| Product Form | L |
| Tape Color | White |
| Tape Adhesive Material | Rubber |
| Maximum Tape Performance Temperature | 130 Degrees F |
| Package Quantity | 20 |
| Retroreflective Grade | Non-Reflective |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Tape Finish | Gloss |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Freight Class Code | 45 |
| Sub-Brand | ToughStripe(R) |
| Tape Backing Material | Polyester |
| Imperial Tape Length | 5 in |
| Storage Protection Code | A |
| Tape Brand | Brady(R) |
| Display Qty | 20 |
| Legend | No Legend |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Tape Resistance Properties | Abrasion-Resistant |
| Standards | ANSI A1264.2-2006, ASTM/ANSI F1679, OSHA 29 CFR 1910.22 |
| Tape Adhesive Format | Single-Sided |
| Adhesion to Steel | 158 oz/in |
| Tape Thickness | 8 mil |
| Minimum Tape Performance Temperature | 0 Degrees F |
| Mfr. Model # | 104435 |
Description
Floor Tape, White, 2 inx5 in, L, PK20