Connector, NP Brass, 1/2 In., PK10
In Stock
$164.00
Save 25%
$123.26
/each
Earn 123 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Connector, NP Brass, 1/2 In., PK10
Item 1AJW1
$123.26
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| For Tube OD | 1/2 in |
| Fitting Material | Brass |
| Fitting Shape | Straight |
| Operating Pressure - Maximum | 300 psi |
| End Connection Type | Threaded, Push-to-Connect |
| Compatible Tube Material | Polypropylene, Rigid Nylon, Polyethylene, Semi-Rigid Nylon, Polyurethane |
| Release Type | Button |
| Pipe Size | 3/8 in |
| Thread Type | NPTF |
| Connector Type | Adapter |
| Application | Vacuum |
| For Media Type | Oils, Air, Gases |
| Mfr. Model # | W68PLP-8-6 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40142315 |
Description
Male Connector, Application Vacuum, Fitting Side A Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side B Connection Type MNPTF, Fitting Side B Pipe Size 3/8 in, Fitting Side A Tube Outer Diameter 1/2 in, Fitting Material Brass, Fitting Thread Size 3/8 In., Color Silver, Includes Pre-Applied Thread Sealant Pre-Applied Thread Sealant Included, Maximum Operating Pressure 300 psi, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Overall Length 1 1/4 in, Specific Fitting Shape Straight Adapter