10 hp, 35.4 cfm, Oil-Less Compressor: 10 hp, 2 Stage, Horizontal, 120 gal, 35.4 cfm
In Stock
$32,193.00
/each
Earn 32193 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LE9
Item 820LE9
$32,193.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 35.4 cfm |
| Number of Stages | 2 |
| Phase | Three |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Max Operating Pressure | 175 psi |
| Output Power | 10 hp |
| Air Tank Size | 120 gal |
| Pump Style | Simplex |
| Mfr. Model # | WTR-E10 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
10 hp, 35.4 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 2, Output Power 10 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 35.4 cfm, Maximum Operating Pressure 175 psi, Air Tank Size 120 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Three, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount